تزریق بوتاکس

در سال های اخیر تزریق بوتاکس به عنوان یکی از شناخته شده ترین متدهای درمانی به شمار می رود که  برای از بین بردن چین و چروک صورت و پیشگیری از تعریق زیاد در مناطق مختلف بدن مانند زیر بغل انجام می گیرد. نکته قابل توجهی که در اینجا وجود دارد این است که تزریق بوتاکس مانند هر شیوه درمانی دیگر از مزایا و معایب نسبی برخوردار است. در برخی موارد مشاهده شده است که تزریق بوتاکس در بعضی از نواحی بدن انسان آسیب های جدی و غیر قابل درمانی را به وجود آورده است.

به این مناطق از بدن انسان مناطق ممنوعه بوتاکس می گویند. نکته مهم این است که عوارض پس از تزریق بوتاکس تنها به این مناطق محدود نمی شود و در برخی شرایط امکان دارد افراد با تزریق در مناطق آزاد نیز با مشکلات جدی مواجه شوند.

بوتاکس چیست

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم (Botulinum toxin) است این سم از باکتری کلستریدیوم ساخته شده است که پس از تزریق باعث ایجاد فلج موقت در عضلات می شود. در واقع بوتاکس به عنوان یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین عمل های زیبایی است که نیازی به جراحی ندارد و با تزریق بسیار ساده توسط پزشکان متخصص زیبایی انجام می شود. تزریق بوتاکس بین 3 تا 6 ماه دوام دارد و پس از گذشت این زمان مجددا باید تزریق صورت بگیرد. مدت زمان تزریق بوتاکس بین 19 تا 20 دقیقه می باشد.

مناطق ممنوع تزریق بوتاکس کدام است

بوتاکس به صورت معمول بر روی آن دسته از عضلات بدن تاثیر می گذارد که به شکل دائمی دچار انقباض می شوند. ساده ترین مثال برای این امر عضلات میان دو ابروی هر فرد است. همانطور که همه ما به این موضوع واقف هستیم وجود این انقباضات باعث می شود که به مرور زمان عضلاتی که در زیر پوست هستند دچار انقباض شده و ایجاد چین و چروک بر روی پوست کنند.

امروزه برای رهایی از این مشکل افراد اقدام به تزریق بوتاکس می کنند که موجب می شود عضلات زیر پوست فلج شوند به این ترتیب چین و چروک ها از بین بروند. این روش درمانی بین 3 تا 6 ماه دوام دارد. معمول ترین مناطق برای تزریق این ژل پیشانی، نواحی بین ابرو و زیر چشم ها است. تزریق بوتاکس در دیگر مناطق بدن چندان موثر واقع نمی شود. به طور کلی مناطقی که از نظر FDA به عنوان مناطق مجاز برای تزریق بوتاکس شناخته می شوند عبارتند از:

 • پنج نقطه در بین ابروها
 • پنج نقطه در پیشانی
 • پنج نقطه در زیر چشم ها

البته در برخی موارد نیز گزارش شده است که افراد از تزریق بوتاکس برای بالا بردن و فرم دادن نوک بینی خود استفاده می کنند. البته باید توجه داشت که این مناطق برای تزریق مجاز نیستند و به صورت رسمی تایید نمی شود. اما مناطق ممنوعه برای تزریق بوتاکس شامل مناطقی است که در ذیل به آن اشاره می شود.

 • روی پلک های بالا و پایین
 • روی ابروها
 • بالای لب فوقانی و زیر دو سوراخ بینی
 • دو طرف بینی
 • بر روی گونه ها
 • ناحیه زیر لب پایین
 • دو طرف لب ها

این مناطق را به عنوان بخش های ممنوع برای تزریق این ژل معرفی می کنند.

علت ممنوع بودن تزریق بوتاکس به این نواحی چیست؟

مطمئنا بیشتر افراد این پرسش را خواهند داشت که چرا نباید به این مناطق از صورت بوتاکس تزریق کنیم؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که بر اساس نوع عملکرد و روند درمانی که با تزریق بوتاکس انجام می شود می توانیم به این مسئله پی ببریم که تزریق را تنها در بخش هایی از صورت انجام می دهند که دارای عضلات باشند.

روند درمانی و ترمیمی که توسط بوتاکس انجام می گیرد به این شکل است که در وهله اول نوعی سم خفیف و طبیعی را بر روی عضله مورد نظر تزریق می کنند که این فرایند باعث فلج شدن این عضلات می گردد. در نهایت متوجه خواهیم شد اگر تزریق بوتاکس در یک منطقه اشتباهی که فاقد عضلات است انجام بگیرد خطرناک می باشد و پیامدها، عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال اگر تزریق این ماده بر روی پلک ها انجام بگیرد بسیار خطرناک بوده و بر روی بینایی فرد تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بهترین مناطق برای تزریق بوتاکس کدام است

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم بوتاکس یک ماده سمی است که در دوزهای بسیار پایین به عنوان یک روش درمان زیبایی استفاده می شود. بهترین مناطقی که برای تزریق بوتاکس پیشنهاد می شود بخش یک سوم بالایی صورت انسان یا همان پیشانی است. تزریق در این ناحیه تاثیر بیشتری داشته است.

پیشانی

همانطور که قبلا هم اشاره کرده ایم پیشانی به عنوان یکی از بهترین مناطق برای تزریق بوتاکس به شمار می رود. درست است که افزایش سن به عنوان مهم ترین عامل چین و چروک در چهره و پیشانی است اما سبک نامناسب زندگی نیز باعث ایجاد این چین و چروک ها می شوند.

این خطوط ریز و درشت که در پیشانی برخی افراد دیده می شود برای آن ها ناراحت کننده است و افراد تصمیم می گیرند با تزریق بوتاکس یک پیشانی صاف و بدون چروک داشته باشند.

تزریق در اطراف چشم

یکی دیگر از مواردی که تزریق بوتاکس در آن بسیار شایع است نواحی دور چشم است که چروک های ریزی دارد.

میان دو ابرو

یکی دیگر از بخش های مناسب برای تزریق بین دو ابرو است که بر اثر اخم کردن چین و چروک هایی ایجاد شده است.

زیر بغل

جالب است بدانید تزریق بوتاکس به زیر بغل یکی از کاربردهای کمتر شناخته شده این روش درمانی است. با استفاده از این روش درمانی می توانید تعریق زیر بغل را کنترل کنید.

کف دست ها

یک نوع بیماری ارثی وجود دارد که کف دست ها دچار تعریق می شود. این بیماری معمولا در کودکان مشاهده می شود. با استفاده از تزریق بوتاکس می توانید این بیماری را کنترل کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست

مطمئنا بعد از انجام هر عمل زیبایی لازم است مراقبت هایی انجام بگیرد تا به ماندگاری آن کمک کند. مراقبت هایی که بعد از تزریق بوتاکس انجام می گیرد به دو دسته تقسیم می شوند.

دسته اول کارهایی است که انجام آن باعث می شود عوارض ناشی از تزریق از بین برود و نتایج به ثبات برسد.

بخش دوم این مراقبت ها به مواردی ارتباط دارد که انجام دادن آن ها تا چند روز بعد از تزریق ممنوع است.

مواردی که پس از تزریق به بهبودی سریع تر کمک می کند شامل:

 • بهتر است در صورت امکان در ساعات اولیه پس از تزریق در معرض حرارت و نور شدید آفتاب قرار نگیرید. پس از آن هم لازم است هنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پس از تزریق بوتاکس می توانید فعالیت های روزانه خودتان را از سر بگیرید. شما می توانید پس از تزریق به صورت کاملا عادی سرکار حاضر شوید.
 • چهار ساعت پس از تزریق بوتاکس می توانید به انجام ورزش های سبک مانند دویدن آرام و پیاده روی بپردازید.
 • شما می توانید نتایج واقعی حاصل از تزریق را پس از دو هفته مشاهده کنید. البته بلافاصله پس از تزریق و تا 5 یا 6 روز پس از آن تاثیر بوتاکس را حس خواهید کرد. اما برای اینکه عضلات در جای خود قرار بگیرند و حرکت چهره راحت تر انجام بگیرد مدتی باید صبوری به خرج دهید.
 • استفاده از لوازم آرایش پس از تزریق بوتاکس مانعی ندارد.
 • برای اینکه کبودی یا تورم را در ناحیه تزریق از بین ببرید می توانید از کمپرس یخ استفاده نمایید.

 

کارهایی که پس از تزریق بوتاکس نباید انجام دهیم

 • تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و کارهایی که موجب تعریق زیاد می شود اجتناب کنید.
 • لازم است که پس از تزریق به میزان دو تا چهار ساعت از لمس و فشردن نواحی که تزریق در آن ها صورت گرفته خودداری کنید.
 • یک روز کامل دولا نشوید و سر خود را خم نکنید.
 • برای کاهش سطح کبودی ها علاوه بر ورزش از انجام فعالیت هایی که باعث بالا رفتن ضربان قلب و تغییر در گردش خون می شود خودداری نمایید.
 • ضروری است که تا 4 ساعت پس از تزریق سرتان را در وضعیت مستقیم قرار بدهید و دراز نکشید.
 • مصرف مواد غذایی و داروهایی که باعث رقیق شدن خود می شوند مانند چای سبز، آسپیرین، امگا3، ویتامین E ممنوع است.
 • لازم است دو تا سه روز از رفتن به سونا، جکوزی، حمام ترکی خودداری کنید به این دلیل که امکان دارد محل تزریق ها دچار تورم و عفونت شود.
 • پس از تزریق بوتاکس لازم است تا 24 ساعت موهای خود را نشویید. شستشوی صورت نیز 4 تا 5 ساعت ممنوع می باشد. بعد از گذشت این زمان مواظب باشید که محل تزریق را فشار ندهید از ماساژ دادن هم خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس هایی که دارای کلاه تا روی پیشانی هستند اجتناب کنید. به این دلیل که محل تزریق را می پوشاند و به ناحیه تزریق فشار می آورد و باعث تعریق هم می شود. این امر امکان دارد باعث تحریک مایع بوتاکس شود که در ناحیه ی تزریق ناهنجاری به وجود می آورد.
 • تا 24 ساعت پس از تزریق باید از نوشیدن مواد الکلی خودداری نمایید.
 • لازم است حداقل یک شبانه روز پس از تزریق از انجام تمرینات سنگین اجتناب کنید. این تمرینات شامل مواردی می شود که نیاز به برعکس شدن دارد مانند تمرینات یوگا و رفتن به شهر بازی است.

عوارض بوتاکس برای پیشانی و دور لب چیست

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که عوارض بوتاکس برای قسمت یک سوم بالایی صورت بسیار کمتر از سایر مناطق است. به این دلیل که دستورالعمل ها و تکنیک هایی که برای تزریق در این محل به کار می روند به میزان زیادی بهینه سازی شده اند.

عوارض بوتاکس برای پیشانی چیست

عضلات پیشانی انسان با نام فرونتالیس شناخته می شود. این عضله از لحاظ ساختاری بسیار نازک و عریض می باشد و در مقابل دوزهای پایین بوتاکس حساس است. در صورتی که تزریق بوتاکس را در نزد افراد غیرحرفه ای انجام بدهید و محل تزریق در پیشانی بیش از حد استاندارد پایین باشد امکان دارد موجب افتادگی پلک و ابروهای فرد شود. در این موقعیت روی پیشانی و پلک های بالایی احساس سنگینی به وجود می آید که با آرایش کردن ظاهر بدتری به خود می گیرد.

دقت داشته باشید که این عارضه به بینایی شما صدمه ای وارد نمی کند و باعث کاهش بینایی نخواهد شد و در عرض یک تا چهار هفته برطرف خواهد شد. دلیل بروز این عوارض مانند اکثر عوارض تزریق ژل بوتاکس مراجعه به افراد کم تجربه و غیر حرفه ای است. این افراد به دلیل عدم آگاهی از ساختار آناتومی صورت دچار چنین اشتباهاتی می شوند. در صورتی که این روند درمانی نزد پزشکان متخصص در امور زیبایی انجام بگیرد احتمال بروز عوارض به صفر خواهد رسید.

عارضه چهره بی احساس

یکی دیگر از عوارض تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی بروز عارضه چهره بی احساس است. این عارضه که به Frozen look شهرت دارد در اثر تزریق بیش از حد بوتاکس اتفاق می افتد. همانطور که در ابتدا اشاره کردیم عضلات پیشانی نسبت به تزریق بوتاکس از حساسیت بالایی برخوردار است و به سرعت واکنش نشان می دهد. برای جلوگیری از این حادثه ابتدا دوز پایینی از بوتاکس را به پیشانی تزریق می کنند سپس بعد از گذشت یک ماه با بررسی نتیجه تصمیم به تزریق مجدد می گیرند. تاکنون مشاهده شده است در بیش از نیمی از مراجعه کنندگان نیاز به تزریق بیشتر وجود ندارد و بقیه افراد هم برای از بین بردن رد چین و چروک باقی مانده به دوز بسیار پایینی از بوتاکس نیاز دارند.

علامت مفستو: در این حالت قسمت میانی یا یک سوم انتهایی ابرو به سمت بالا متمایل می شود. علامت مفستو زمانی بروز می کند که قسمت های طرفی عضلات پیشانی به درستی فلج نشده باشند.

عوارض بوتاکس برای دور لب

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم استفاده از تزریق بوتاکس برای جوانسازی دور لب یا دهان چندان مناسب نیست. بهتر است برای جوانسازی این بخش از صورت از سایر روش ها استفاده کنید. در اکثر موارد مشاهده می شود که تزریق بوتاکس در دور لب ها و دهان را اغلب به همراه تزریق ژل هیالورونیک اسید انجام می دهند. برای اینکه از بروز عوارض معمول در این ناحیه جلوگیری کنیم باید از بوتاکس غلیظ در دوزهای بسیار پایین استفاده شود.

عوارض بوتاکس برای دور لب عبارتند از:

 • دشواری در لبخند زدن
 • عدم تقارن
 • امکان فلج عضلات لب و ناتوانی در بلع و تکلم صحیح
 • امکان ناتوانی در کنترل آب دهان و بیرون ریختن آب دهان نیز وجود دارد.

بهترین مکان برای تزریق بوتاکس کجاست

معمولا افراد می پرسند که بهترین مکان برای تزریق بوتاکس کجاست؟ در پاسخ باید گفت بهترین مکان مراکز درمانی و تخصصی است که فرایند درمانی تحت نظر پزشکان متخصص زیبایی انجام می شود. این مرکز با استفاده از مهارت و تخصص پزشکان حرفه ای خدمات مربوط به زیبایی و رفع چین و چروک را انجام می دهند. افراد می توانند پیش از انجام این عمل از پزشکان متخصصی که در این مراکز درمانی هستند مشاوره بگیرند سپس اقدام به درمان کنند.

هرگز برای انجام عمل های زیبایی مانند تزریق بوتاکس، ژل ها و …. به مراکز غیر حرفه ای مانند آرایشگاه ها مراجعه نکنید.