عوراض و مراقبت های بعد از عمل جراحی فک

ناهماهنگی‌های شدید رشد اسکلتی ممکن است تنها با درمان ارتودنسی اصلاح نشود. جراحی فک اصلاحی (جراحی ارتوگناتیک) ناهنجاری‌های استخوان های صورت، به ویژه فک ها و دندان ها را درمان و اصلاح می کند. اغلب، این ناهنجاری ها باعث مشکل در جویدن، صحبت کردن و سایر فعالیت های معمول می شود. افراد برای برطرف کردن این قبیل مشکلات اقدام به جراحی فک می‌کنند که در پی جراحی برای بهبودی سریع و کاهش درد یا حتی گرفتن نتیجه‌ای بهتر باید یک‌سری مراقبت ‌هایی انجام شود. با ما در اردامه همراه باشید تا عوراض و مراقبت های بعد از عمل جراحی فک را به صورت کامل برای شما توضیح دهیم.

مراحل جراحی فک به صورت خلاصه:
1.مرحله اول با ارتودنسی شروع می شود تا دندان های شما را تراز کرده و شما را برای جراحی فک آماده کند.
2.مرحله دوم شامل جراحی توصیه شده است. پس از اتمام جراحی، حدود دو هفته استراحت خواهید داشت.
3.مرحله سوم و آخر درمان پس از بهبودی فک شما شروع می شود. متخصص ارتودنسی شما یک بار دیگر بایت شما را تنظیم می کند و تلاش می کند تا درمان ارتودنسی شما را ظرف 6 تا 12 ماه پس از جراحی کامل کند. پس از برداشتن بریس‌ها، برای کمک به حفظ لبخند جدید، از یک نگهدارنده استفاده می‌کنید.
مراقبت های بعد از جراحی فک:

هدف از این دستورالعمل ها پیشنهاد راه هایی برای مراقبت از شما و کاهش درد و تورم و پیشگیری از عوارض بعد از عمل جراحی فک است.

– داروها یکی از روش‌های مراقبت بعد از عمل جراحی فک
چندین دارو برای شما تجویز می شود. در زمان ترخیص، پزشک این موارد را با شما بررسی خواهد کرد. مهم است که هر دارو را به درستی مصرف کنید. دستورالعمل استفاده صحیح از هر دارو بر روی هر بطری درج شده است. مصرف داروهای مسکن بیش از دوزهای توصیه شده، خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد و معمولاً اثربخشی را بهبود نمی بخشد.

– فعالیت های بدنی
فعالیت های بدنی را برای دوره ای که پزشک توصیه می کند محدود کنید. فعالیت بدنی ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد که ممکن است باعث از سرگیری خونریزی شود و همچنین ممکن است باعث افزایش درد و تورم شود. علاوه بر این، مهم است که از فعالیت‌های فیزیکی که ممکن است شما را در معرض آسیب به صورت و فک‌هایتان قرار دهد، که منجر به جابجایی بخش‌های فک و نیاز به جراحی بیشتر می‌شود، اجتناب کنید. بلند کردن اجسام سنگین و فشردن مرتبط با فک ها نیز ممکن است باعث جابجایی قسمت های فک شود و باید از آنها اجتناب شود.

– رژیم غذایی
پزشک از شما می‌خواهد تا شش هفته پس از جراحی رژیم غذایی غیر جویدنی داشته باشید. در عین حال، حفظ تغذیه کافی برای بهبودی خوب مهم است. هر غذایی که بتوانید بدون جویدن مخلوط کرده و قورت دهید مناسب است. یکی از استراتژی‌هایی که بسیاری از بیماران از آن استفاده می‌کنند، داشتن یک غذای اصلی مانند یک وعده غذایی مایع در هر وعده غذایی برای اطمینان از ویتامین‌ها و کالری کافی است. اغلب، قسمتی از صورت شما بعد از جراحی بی حس می شود. بنابراین باید در مصرف غذاهای گرم و در جویدن آن دقت کرد زیرا جزو مراقبت های بعد از جراحی فک است.

– کیسه آب گرم برای کاهش تورم و درد
مراقبت های بعد از جراحی فک برای تورم و درد، علاوه بر داروهای تجویز شده، کیسه یخ ممکن است برای کاهش درد و تورم مفید باشد. اگر دراز می کشید، سر خود را روی بالش ها بالا نگه دارید. پس از 24 ساعت، باید از کیسه یخ یا پد گرم کننده یا بطری آب گرم استفاده کنید. این به کاهش تورم کمک می کند. در 3 تا 5 روز پس از جراحی، ممکن است متوجه تخلیه قرمز تیره یا قهوه ای از برش ها شوید. این نشان دهنده تجزیه لخته خون در نزدیکی محل جراحی است و طبیعی است. با این حال، اگر متوجه هر گونه تخلیه سبز، زرد یا سفید شدید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

– بهداشت شخصی
ممکن است از روز بعد از جراحی مسواک زدن را شروع کنید. در ابتدا، ممکن است بخواهید از خمیر دندان اجتناب کنید و به سادگی از مسواک و آب گرم استفاده کنید. بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و روی دندان ها و لثه های اطراف بمانید و از محل برش خودداری کنید. پس از مسواک زدن، اگر پزشک یک شستشوی دهان را تجویز کرده است، می توانید طبق دستور از آن استفاده کنید. علاوه بر این، از روز بعد از جراحی باید چندین بار در روز دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. ممکن است از روز بعد از جراحی دوش گرفتن یا حمام کردن معمولی را شروع کنید. در صورت احساس احتقان، دوش گرفتن و استنشاق بخار به پاکسازی بینی شما کمک می کند. هر برش پوستی در این زمان با رطوبت آسیبی نمی بیند. اگر پانسمان نواری روی چانه خود می پوشید، می توانید آن را نیز خیس کنید. پس از دوش گرفتن یا حمام، پانسمان چانه را با یک حوله خشک کنید و روی هر برش پوستی از پماد ضد میکروبی استفاده کنید.

– دهان بسته سیمی
اگر در حالت فیکساسیون هستید (دهان با سیم کشی یا سیم بسته می شود)، سعی نکنید دهان خود را باز کنید و هیچ کش/سیمی را بردارید. در مواقع اضطراری همیشه سیم برش را در دسترس نگه دارید. در صورت ایجاد حالت تهوع و/یا استفراغ، سیم ها می توانند دست نخورده باقی بمانند. اگر چندین الاستیک شکستند، در ساعات کاری عادی با دفتر ما تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات زودتر برای پیگیری تعیین کنید.

– عدم استفاده از تنباکو
تا زمانی که ممکن است سیگار نکشید و تنباکو نجوید. دود و سایر مواد خارجی در دهان می تواند باعث تحریک زخم های جراحی و افزایش درد شود. همچنین نیکوتین و سایر داروهای موجود در سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی و تاخیر در بهبودی می‌شوند. در بیشتر موارد، یک هفته پس از جراحی برای معاینه پس از عمل برنامه ریزی می شود.

عوارض جراحی فک:

1.خونریزی
آنجایی که جراحی فک به منظور رفع ناهنجاری های فکی مانند جراحی بستن این بایت ، جراحی عقب بردن فک بالا ، جراحی فک پایین جلو آمده و سایر ناهنجاری ها انجام می شود؛ تیم جراحی زیبایی فک باید نهایت تلاش خود را بکار بندد تا فرد دچار خونریزی نشود و نیاز به تزریق خون پیدا نکند.
قابل ذکر است خونریزی جزئی پس از انجام جراحی ارتوسرجری یا جراحی ارتوگناتیک امری طبیعی بوده و جای نگرانی نیست
ممکن است فرد به مدت یک الی دو هفته پس از جراحی فک بالا دچار خون دماغ شود.
باید گفت خونریزی داخل بافت نرم سبب کبودی آن قسمت شده و می تواند بسیار گسترده باشد، در مراحل اولیه کبودی آرواره را می پوشاند اما در صورتی که گسترده باشد تا پایین گردن و بالای قفسه سینه را می پوشاند
خونریزی غیر طبیعی زمانی رخ می دهد که در هنگام جراحی فک،بیمار نیاز به تزریق خون پیدا کند. برخی از بیماران پیش از اقدام به عمل زیبایی فک خون خود را اهداء می کنند تا در صورتی که حین عمل جراحی فک به خون نیاز داشتند بتوانند از آن استفاده کنند

2.گرفتگی بینی
گرفتگی بینی یکی از عوراض بعد از عمل جراحی فک است که برای بیمار می‌تواند به شدت اذیت کننده باشد.
بیشترین علت گرفتگی بینی به دلیل قرار دادن لوله های تنفسی هنگام عمل یا پس از جراحی فک بالا اتفاق افتاده باشد.
در صورتی که بینی دچار گرفتگی می شود می توان با استفاده از اسپری های مخصوص پاک کننده بینی این مشکل را برطرف کرد
همچنین فرد می تواند از پنبه آغشته به آب گرم نیز برای خارج کردن ترشحات بینی استفاده کند.
این عارضه پس از یک الی دو هفته پس از جراحی فک بهبود می یابد.

3.کاهش وزن یکی از عوارض های بعد از عمل جراحی فک
در اوایل دوران نقاهت جراحی فک کاهش وزن تا دو و نیم کیلو قابل پیش بینی است؛ این کاهش وزن به دلیل کاهش اشتها و استفاده از الاستیک ( كش هاى ارتودنسى ) می باشد و پس از هفته اول بعد از جراحی زیبایی فک اشتهای بیمار بهبود می يابد و می توان وزن از دست داده را برگرداند.

4.سفتی فک و صدای مفاصل فک
پس از جراحی ارتوسرجری ، مفاصل فک تا چند ماه سفت خواهد ماند و بهترین راه برای رفع سفتی مفاصل انجام فعالیت های عادی فک مانند جویدن می باشد. با این روش می توانید این عارضه‌ی بعد از عمل جراحی فک را کم کم درمان کنید.
در برخی مواقع ممکن است صدای ساییده شدن یا کلیک کردن در مفاصل فک هنگام شروع حرکت فک اتفاق بیافتد.
در نهايت بايستى تاكيد كرد كه عوارض فوق عوارض شايعى نمى باشند كه شما را از جراحى فك منصرف كنند.
سوالات متداول:

1.عوارض بعد از عمل تا چه زمانی کاملا بهبود پیدا می‌کنند؟
بهبودی کامل بعد از عوارض عمل بستگی به عارضه دارد، اما در اکثر موارد پس از دو هفته بهبود پیدا خواهند کرد.

2.چه مراقبت‌هایی بعد از عمل جراحی فک باید انجام داد؟
– استفاده به موقع از داروها
– استراحت
– فعالیت بدنی (طبق تجویز پزشک)
– بهداشت شخصی
– رژیم غذایی مناسب

3.عوارض بعد از عمل جراحی فک کدام اند؟
– بی حسی در ناحیه فک
– سفتی و صدای مفاصل فک
– گرفتگی بینی
– کاهش وزن شدید و سریع
– خونریزی